ilan ver
Bak Ambalaj - Çiğli, İzmir

Firma Hakkında


1973

Bak Ambalaj’ın kuruluş öyküsü merhum Enver Bakioğlu’nun kurduğu ve ilk grup şirketi olma özelliği taşıyan Bak Ambalaj’ın baskılı ve baskısız kağıt torba üretimiyle 1973 yılında İzmir’in Kahramanlar semtinde faaliyete geçmesiyle başlar.

1976

PE Ekstrüzyon’a geçiş… Ürün yelpazesi dipli kağıt torba, PE torba ve baskılı bobinlerle genişledi.

1984

Tifdruk baskı tekniğine geçiş ile birlikte gıda sektöründe otomatik paketlemeye uygun, yüksek kaliteli fleksibl ambalaj malzemeleri üretimi ağırlık kazandı.

1988

Türkiye’nin en büyük ve en modern sanayi bölgelerinden biri olan İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde 22.000 m2’lik bir alanda yeni üretim tesislerinin inşasına başlandı.

1990

Bak Ambalaj, taşındığı yeni modern üretim tesislerinde büyüme hedefli faaliyetlerini sürdürmeye başladı.

1995

Makine parkının yenilenmesi ve genişletilmesine yönelik olarak planlanan büyük bir yatırım programı kapsamında yeni bir polietilen ekstrüzyon hattı ile iki yeni geniş enli 7 renkli rotogravür baskı hattı devreye girdi.

1996

Kalite Güvence Sistemi çalışmaları tamamlanarak BVQI (Bureau Veritas Quality International) kuruluşundan ISO 9002 sertifikası alındı.

1997

Kendi alanındaki en yetkin kurumlardan olan AIB (American Institute of Baking)’den Hijyen ve Gıda Güvenliği sertifikaları alındı. Yeni bir 8 renkli flexo baskı makinesı, bir solventsiz laminasyon hattı ve 4 dilme makinesı kurularak devreye alındı

1998

Bak Ambalaj’ın % 25 hissesi İstanbul Menkul Değerler Borsa'sında halka açıldı. Yeni bir 9 renkli tifdruk hattının kurulması ile kapsamlı bir yatırım programı tamamlanırken, yeni bir ürün grubu olan ekmek ambalajı üretimine yönelik yatırımlara başlandı.

1999

Ayrı bir üretim tesisinde ekmek ambalajı pazarına girilerek, ürün yelpazesi perforeli, düz torbalar ve katlamalı bobinlerle genişletildi.

2000

Artık bir dünya firması olan Bak Ambalaj, üretiminin % 45’ni ihraç ederek 13,6 milyon Dolar’lık bir dışsatım seviyesine ulaştı.

2002

Yeni bir 10 renkli baskı makinesı, 2 adet solventli ve solventsiz laminasyon hattı ve 1 adet 3 katlı ekstrüzyon hattının yatırımlarına başlandı.

2003

Yeni bir 10 renkli rotogravür baskı makinesı ile solventli ve solventsiz olmak üzere iki adet laminasyon hattı devreye alındı.

2004

Şirket PVC ve PET olarak strech özelliğine sahip olan ambalajları üretmeye başladı. Buna ek olarak planlanan yatırımların devreye alınmasıyla ayakta durabilen poşet (pouch) ve PE bazlı esnek etiket ambalajları üretimine de geçilmiş oldu.

2006

Tasarım ve üretim süreçlerinin tüm safhalarında yeni renk yönetim sistemi uygulanmaya başlandı; bununla beraber yeni kromalin cihazı devreye alındı. Ayrıca TPM ödülü için yapılan hazırlıklar dahilinde operasyonel süreçlerin iyileştirme odaklı olarak yeniden gözden geçirilmesine başlandı.

2007

Bak Ambalaj’ın hem kapasite artışı hem de üretim yetkinliklerinin çeşitlendirilmesi amacıyla tasarlanan 2. üretim tesisi BAK-2 devreye alındı.

2009

Japonya’da yapılan törende Bak Ambalaj TPM mükemmellik ödülünü aldı.

2011

5 yıllık yatırım planı dahilinde in-line laminasyon uygulaması yapabilen 11 üniteli yeni bir rotogravür makinesi, 1 adet yeni laminasyon makinesi ve artan üretim kapasitesine paralel olarak 3 adet dilme makinesi yatırımları başlatıldı.

2012

Lojistik Merkezi olarak BAK-3 devreye alındı. Dilme, aktarma, depolama ve nakliye prosesleri BAK-3 e taşındı. Ayrıca artan silindir kapasitesini karşılayabilmek için fabrika alanı dışında 2 depo inşa edildi.

2013

Fleksibl ambalaj kapasitesini artırmaya yönelik yeni bir 10 renkli Flexo baskı makinesi hattı ve ekmek ambalajı kapasitesini artırmaya yönelik yeni bir FMC makinesi hattı devreye alındı. Avrupa’daki lojistik faaliyetlerini merkezileştirmek amacıyla Hollanda’da Avrupa Lojistik Merkezi kuruldu.

2017

Bak Ambalaj Ar-Ge Merkezi ile, esnek ambalaj sektöründe faaliyet gösteren baskı kuruluşları arasında bir ilk gerçekleştirildi.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü’ne hak kazanıldı.


Firma Resimleri

Firma Videoları

Firma henüz video eklememiş.

Firma İlan & Ürünler

Firma Henüz İlan Eklememiş.
Firma Henüz İlan Eklememiş.

Firma Yorumları

Henüz yorum yapılmamış, ilk siz yorumlamak isterseniz aşağıda bulunan formu kullanabilirsiniz.

Yorum Yazmak İstermisiniz?

Harita Konum

AOSB 10002 Sokak No: 45 Çiğli 35620 İzmir, Turkey

İzmir / Çiğli

Mesaj Formu

QR Code